وکیل اصفهان خیابان نیکبخت روبروی دادگستری ساختمان ماکان ۵ طبقه سوم واحد ۳۷
ساعات کاری: 9:00 الی 20:00

وکیل نفقه _ وکیل اصفهان

نفقه چیست ؟

وکیل نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگى زن که شامل خانه ، اثاثیه منزل ، غذا ، لباس ، دارو و درمان از زمان عقد دایم که بر عهده زوج است. در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنى در تعریف نفقه آمده است : نَفقه عبارت است از مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء به طور کلّى مى توان گفت که هرچیزى که برحسب متعارف مورد احتیاج زن باشد ، جزءِ نَفقه زن محسوب مى شود.

وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک ارزیابى است و نه وضعیت مرد ، پس اگر زن از خانواده متمکنى باشد شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را آنچنان که شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او اقتضا مى‌کند ، فراهم آورد.بنابراین اگر زن از خانواده متمکنى باشد ، شوهر به ناچار باید وسائل زندگى او را مطابق شأن و وضع اجتماعى و خانوادگى او فراهم نماید و دارا و متمدّن بودن زن دلیلى بر عدم استحقاق زن نسبت به نفقه نیست بلکه مسئولیت مرد را نیز سنگین تر مى کند.

 

انواع نفقه:

  1. نفقه معوقه شامل هزینه هایی است که مثلاً زن برای چند ماه گذشته (مثل ۵ یا ۶ ماه قبل) که همسرش نداده است مطالبه نماید که میزان آن را یا خود زن مشخص می کند یا بر اساس آنچه که در سند نکاحیه (قباله) که در هنگام عقد مشخص شده است و یا در صورت عدم تعیین از طریق ارجاع به کار شناس مشخص می شود.

  2. نَفقه جاریه، مبلغی است که زن از تاریخی که دادخواست به دادگاه ارائه می دهد را شامل می شود. در عقد منقطع زن حق نَفقه ندارد مگر اینکه شرط شده باشد یا اینکه عقد بر این مبنا واقع شده باشد.

 

عدم پرداخت نفقه از جانب شوهر

با توجه به اینکه قانون‌گذار مرد را به مکلف به پرداخت هزینه‌های زندگی همسر خود نموده‌ است، حال باید دید که در صورت عدم انجام چنین تکلیفی زن چه اقدامی می‌تواند انجام دهد. قانون مدنی در ماده‌ی ۱۱۱۱ حکم این موضوع را مشخص کرده ‌است که بر اساس آن در صورتی که شوهر نفقه را نپردازد یا اینکه توانایی مالی برای پرداخت نفقه نداشته باشد، زن می‌تواند به دادگاه مراجعه نموده و از دادگاه بخواهد که همسرش را به پرداخت نفقه محکوم نماید. اگر چنانچه نتوان از طریق دادگاه شوهر را ملزم به پرداخت نفقه نمود، زن می‌تواند برای طلاق توافقی  به دادگاه مراجعه نماید تا دادگاه شوهر او را ملزم کند که همسرش را طلاق دهد.

 

چند نکته در خصوص نفقه 

تکلیف شوهر به اتفاق و استحقاق نَفقه از جانب زن داراى ضمانت اجراى مدنى و کیفرى.

قانون مجازات اسلامى براى ترک انفاق مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس پیش بینى کرده است.

در صورتی که زنی به عقد موقت مردی درآید، نَفقه به وی تعلق نمی‌گیرد مگر اینکه آنان توافق به پرداخت نَفقه کرده باشند. در مورد حضانت بخوانید.

مرد وظیفه دارد در حد توان، منزلی مستقل و متناسب با شئونات زوجه فراهم کند.

به محض اینکه عقد ازدواج صورت گرفت و زوجین زندگی زناشویی خود را آغاز کردند، شوهر مکلف به پرداخت نَفقه است.

نفقه به همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی، بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به دلیل نقصان یا مرض گفته می‌شود.

 

وکیل خوب در اصفهان می تواند در هر لحظه و هر جایی پاسخگوی سوالات شما باشد و مشاوره حقوقی مورد نیاز شما را برای هر موقعیتی ارائه کند. وکیل خوب در اصفهان یک سرویس تلفنی جهت دریافت راهنمایی های لازم در خصوص مشکلات رایج حقوقی است و یافتن وکیل مناسب برای مشکل شما. وکلای آنلاین با تجربه ی ما به صورت تلفنی به مشکل شما گوش خواهند داد و اطلاعات حقوقی لازم را برای کمک به شما ارائه تا بتوانید بهترین وکیل را انتخاب کنید می دهند.

 

 


همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.

0 نظر

در حال حاضر هیچ نظری داده نشده است

نظر بدهید

Call Now Button