احتکار چیست+ مجازات آن در قانون ما

احتکار چیست+ مجازات آن در قانون ما

احتکار چیست؟ مجازات احتکار در قانون ما چیست؟ تعریف احتکار چیست؟ ممکن است این سوالات و ده ها سوال دیگر ذهن شما را درگیر خود کرده باشد. ما در این مقاله قصد داریم که شما را با احتکار و مجازات آن در قانون آشنا کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را به طور کامل و جامع بیابید.

احتکار چیست؟

احتکار چیست؟

اما بیایید قبل از این که به سراغ باقی نکته های احتکار برویم با هم بررسی کنیم که اصلا احتکار چیست و در قانون ما چه مجازاتی دارد. احتکار پنهان یا مخفی کردن کالایی ضروری است که در فروشگاه ها و در بین مردم این کالا کمیاب شده است. اما هدف محتکر، یعنی همان شخصی که این کالا ها را مخفی کرده است، چیست؟ وی چرا باید همچین کاری بکند و کالایی ضروری مثل روغن یا برنج را پنهان کند؟ آیا از انجام این کار هدف و دلیلی دارد؟ این مسئله شاید سوال خیلی ها باشد و ندانند که هدف افراد احتکار کننده چیست.

بیایید با یک مثال ساده این موضوع را برای شما روشن کنیم. فرض کنید یک فرد محتکر جنس و اقلامی ضروری را مثل روغن یا برنج انبار می کند و به بازار نمی دهد.  سپس وقتی که آن جنس در بازار کمیاب گشت و پیدا نشد، آن را در بازار عرضه می کند و قیمت آن را گران می کنند. در نتیجه مردم مجبور هستند، برای این که بتوانند نیاز خود را برآورده کنند، با قیمت بالاتر این محصولات را خریداری کنند. پس در اصل تمام این فرایند احتکار انجام می شود تا شخص محتکر بتواند پول بیشتری کسب کند.

مجازات احتکار چیست؟

مجازات احتکار چیست؟

در قسمت بالای مقاله به شما گفتیم که احتکار چیست و با یک مثال ساده آن را برای شما روشن کردیم. حال در این قسمت از مقاله می خواهیم به شما بگوییم که مجازات احتکار چیست. پس با ما همراه باشید. اگر فردی عملیات احتکار انجام دهد و نیازهای غیر ضروری مردم را از بازارها و فروشگاه ها جمع کند. سپس در مکانی انبار کند به پنج تا بیست و پنج سال حبس محکوم می شود. همچنین اگر فردی اقلام مورد نیاز بسیار ضروری مردم مثل روغن یا برنج را انبار کند به 70 تا 100 ضربه شلاق به علاوه 30 سال حبس محکوم می شود.

هدف اصلی از انجام عملیات احتکار چیست؟

در بالا به شما گفتیم که مجازات این جرم چیست. حال در این قسمت از مقاله می خواهیم بگوییم که هدف اصلی از ارتکاب این جرم نا جوانمردانه چیست. چرا افراد محتکر این کار را انجام می دهند؟ آیا برای انجام این کار هدف خاصی دارند؟ در این قسمت از مقاله جواب این سوال های مهم را می دهیم. پس با ما همراه باشید. در بالا به شما این نکته را با یک مثال کوچک و جزئی گفتیم. ولی در این قسمت از مقاله با چند مثال ساده این موضوع را کامل تر و با جزئیات تر برای شما بازگو می کنیم.

وقتی یک محصول ضروری در جامعه مثل روغن را چند ماه از بازار ها جمع کنند یا در بازار کم شود مردم حریص می شوند. پس وقتی دوباره در بازار با قسمت بالا تری پخش می شوند مردم مجبور خواهد شد که آن را خریداری کنند. در نتیجه این افراد پول بیشتری کسب می کنند. این کار ناشایست فقط برای پول انجام می شود.

عنصر معنوی جرم احتکار

عنصر معنوی جرم احتکار

جرم احتکار از دسته جرم های عمدی محسوب می شود. به طور کلی سوء نیت عام فرد مرتکب شونده، دلالت به ارتکاب عمل جمع‌آوری و نگهداری ارزاق مورد نیاز و ضروری عامه مردم به منظور نفع شخصی و به قصد افزایش قیمت است. علاوه بر این سوء نیت خاص او همانا ایجاد انحصار یا کمبود در عرضه اقلام ضروری به جهت اختلال در امر دستیابی مردم به مایحتاج ضروری زندگیشان است.

موارد احتکار چیست؟

احتکار در تمام نیازمندی ها و اقلام ضروری انسان، چه البسه، چه پوشاک و چه مواد خوراکی باشد، حرام است. در واقع این عمل به هر شکلی و در رباطه با هر چیزی، گناه و جرم بزرگی محسوب می شود.

احتکار در قرآن

احتکار در قرآن

علاوه بر قانون جمهوری اسلامی، در قرآن مجید نیز احتکار گناه بسیار بزرگی محسوب می شود. مثل کم فروشی که در قرآن مجید آمده است که گناه بزرگ و ناشایستی است. به طوری که در شش سوره از 114 سوره قرآن کم فروشی مورد مذمت قرار گرفته است.

سوره مطففین

این سوره مبارکه که به نام کم فروشان معرفی شده است

ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون . و اذا کالو هم او وزنو هم یخسرون.

وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند. آیا آن ها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شد و به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند؟ روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می ایستند.

سوره اسراء

در این سوره مبارک قبل از اشاره به موضوع پیمانه و وزن صحیح به زنا و قتل نفس و تعدی به مال یتیمان اشاره شده است و کم فروشی در ردیف این گناه ها قرار گرفته است.

واوفوا الکیل اذا کلتم و زنوا بالقسطاس المستقیم . ذلک خیر و احسن تأویلاً.

جنس را با پیمانه کامل و وزن درست تحویل بدهید. که این کار خوب می باشد و عاقبت بهتری برای شما در بر دارد.

سوره رحمن

والسماء رفعها و وضع المیزان . الا تطغوافی المیزان . واقیموا الوزن بالقسط ولاتخسروا المیزان.

آسمان را خداوند برافراشت و میزان عدل را برقرار کرد. تا در آن چه وزن می کنند تجاوز و تعدی روا ندارید و هر گاه چیزی را وزن می کنید عدالت و صحت ترازو را رعایت کنید و آن چه را وزن می کنید کم ندهید.

سوره انعام

در این سوره مبارک خداوند متعال آن چه را بر بندگان خود حرام کرده است برمی شمرد. از جمله این موارد خودداری از شرک، احسان به والدین ، خودداری از کشتن اولاد خود از ترس فقر و تنگدستی، خودداری از فحشاء ظاهر و باطن، قتل نفس، خودداری از تجاوز و دست درازی به مال یتیم و در آخر صحت پیمانه، وزن و خودداری از کم فروشی است.

واوفوا الکیل و المیزان بالقسط

پیمانه را تمام و وزن را درست و عادلانه تحویل بدهید

سوره اعراف

در این سوره خداوند خطاب به قوم شعیب، اهالی شهر مدین، می فرماید پیمانه و وزن را تمام و کمال تحویل بدهید و در مال مردم نقصان روا مدارید و در پهنه زمین پس از آن که صلاح و اصلاح برقرار شد فساد را منتشر نکنید و این امر برای شما بهتر است اگر ایمان داشته باشید.

شرایط احتکار چیست؟

شرایط احتکار چیست؟

شرایط وقوع جرم احتکار دو مورد است

اول نیاز مردم به کالای احتکار شده و پنهان شده. یعنی این که فروشنده، فروشگاه و عرضه کننده دیگری وجود نداشته باشد که انسان ها بتوانند از او کالای خود را تهیه و خریداری کنند. در اصطلاح فقهی به آن شرط عدم باذل طعام گفته می شود.

دوم شرط زمان و مکان است. چون در برخی روایات و حدیث ها، مدت احتکار را برای زمانی که کالایی فراوان است چهل روز و برای زمانی که سختی و قحطی است سه روز قرار داده اند. برخی از آن ها گمان کرده اند کمتر از آن محسوب نمی شود. اما این مورد درست نیست.

جمع بندی

در مقاله بالا به شما تمام نکات را درباره احتکار گفتیم. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و جواب تمام سوال هایتان را گرفته باشید. همچنین می توانید برای مشاوره و استفاده از خدمات در زمینه ی مسائل حقوقی و کیفری، با ما در وکیل اصفهان تماس حاصل فرمایید.

5/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان