نماد سایت بهترین وکیل اصفهان | وکیل اصفهان | وکیل خوب در اصفهان | وکیل یاب اصفهان |

صفر تا صد نکات عقد قرارداد

وقتی صحبت از عقد قرارداد می شود، ممکن است برخی افراد کمی استرس داشته باشند. اول از همه فراموش نکنید که قبل از امضای هر قراردادی، مطالبش را یکی یکی مطالعه کنید و اگر اطلاعات کافی در مورد اصلاحات قانونی ندارید حتما با مشاور مشورت کنید. وجود مشاوره حقوقی، یعنی راهنمای قانون را در کنار خود داشته باشید. به دلیل پیچیدگی مسائل حقوقی، قولنامه های امروزی در عین داشتن شباهت های فراوان، می توانند در برخی مفاد کاملاً خاص و منحصر به فرد باشند. در این مقاله به نکات مهمی در ارتباط با عقد قرارداد به شما ارائه خواهیم داد. اگر تمایل دارید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

قرارداد چیست؟

به استناد ماده 183 قانون مدنی عقد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در برابر یک یا چند نفر بر سر موضوعی تعهد می کنند و باید بر آن پایدار بمانند. در اثر انعقاد و بوجود آمدن این قولنامه و عقد، یکسری وظایف و تعهدات دو طرفه و بهتر بگوییم رابطه ای حقوقی جدید شکل می گیرد. حتما باید برای شروع هر رابطه کاری و تجاری، قولنامه بنویسید. قولنامه نویسی اولین و مهم‌ترین کار است. شما با نوشتن یک قرارداد محکم حقوقی و تخصصی، می‌توانید از مزایای آن برای کسب و کار خود استفاده کنید.

چرا نوشتن قرارداد اهمیت دارد؟

شما باید بدانید که متن محکم موجب می‌شود، افراد نسبت به رعایت آن پای‌بند باشند. در صورت عدم تعهد هر کدام از طرفین، نسبت به شرط و شروط نوشته شده در متن قراردادها، می‌توان به‌ راحتی از طریق قانونی، نسبت به گرفتن حق خود اقدام کنید. شما با رعایت نکات اصولی در متن می توانید متن محکم و پیمان محکمه پسندی را تنظیم کنید.

عقد قرارداد یعنی چی؟

عقد یا انعقاد قولنامه به معنای امضای آن می باشد. بنابراین وقتی این عبارت را اضافه می‌کنیم منظور ما «امضای قولنامه» است. بعنوان مثال می‌توانیم اینگونه تعریف کنیم اگر در قراردادی بنویسیم مبلغ چهارصد میلیون ریال معادل 400,000,000 ریال است و به صورت زیر پرداخت خواهد شد: معادل 20 درصد از مبلغ پروژه در زمان انعقاد قرارداد به عنوان پیش پرداخت است. یعنی طرف‌های قرارداد توافق کرده‌اند که 20 درصد از مبلغ قرارداد همزمان با امضای آن به عنوان پیش پرداخت، گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وکیل خبره نیاز پیدا خواهید کرد. اما وظایف وکیل قرارداد کیست؟

مفاد قرارداد چیست؟

در واقع می توان گفت که مفاد قولنامه به معنای تمامی کلمات، عبارات و جملاتی است که در متن آن نوشته می شود. بنابراین وقتی در متن عبارت «مفاد قولنامه» استفاده می‌کنیم منظور، محتوای قولنامه است.

انواع بند های عقد قرارداد

  1. عنوان از بندهای واجب یک قولنامه است که اول از همه باید مشخص شود. شما باید تعیین کنید که چه نوع عقد قراردادی است: قراردادهای طراحی سایت، اجاره، استخدام و غیره.
  2. بعد از درج عنوان قولنامه باید در بندی به نام “طرفین قولنامه” مشخصات شناسنامه‌ای و کدملی طرفین به صورت کامل و با آدرس و شماره تماس منزل به صورت دقیق و شماره تلفن همراه درج گردد. اگر آدرس هر کدام از طرفین تغییر کرد باید اعلام شود و پیوست قرار بگیرد.
  3. یکی از مهمترین بندهای هر قولنامه موضوع آن است. به منظور ماهیت اقدام یا کاری که طرفین خود را ملزم به انجام آن می‌کنند، نشان می‌دهد. موضوع می‌تواند فروش، اجاره، طراحی، واگذاری، توسعه، ساخت، حق استفاده، مشارکت و غیره  باشد که باید با جزئیات دقیق و به صورت کاملاً واضح در این بند نوشته شود.
  4. قراردادی اصولی و حقوقی دارای مدت زمان شروع و پایان است که می‌تواند محدود یا نامحدود باشد.
  5. مبلغ قولنامه می‌تواند به صورت برآورد یا به صورت قطعی باشد. در هر دو صورت باید مبلغ و نحوه دریافت‌ و پرداخت به همراه تاریخ‌های پرداخت به دقت و کامل در این بند توضیح داده شوند.
  6. در متن قراردادها باید تعهدات طرفین به صورت کامل و مشخص ذکر شوند. در قراردادهای پیمانکاری براساس شرایط عمومی پیمان، ابتدا باید تعهدات پیمانکار و سپس تعهدات کارفرما درج شود. اما در سایر قولنامه‌ها، درج این تعهدات به صورت توافقی می‌باشد و هر کدام به عنوان یک بند یا ماده جداگانه ذکر می‌شوند.
  7. در یک بند باید هر شرط و تعهدی که هر کدام از طرفین دارند، نوشته ‌شود و ضمانت اجرایی عدم تعهد به این شروط هم مشخص گردد.

انواع قرارداد؟

چگونه قرارداد تنظیم کنیم

قرارداد نویسی امری تخصصی و حساس است. برای نوشتن یک قرارداد کامل لازم است به تمام جزئیات آگاه باشید؛ تا ضرری به شما نرسد. اگر قرارداد شما بین اشخاص حقیقی است، رضایت همه طرفین لازم است و هیچ گونه اجبار، تهدید و تطمیع وجود نداشته باشد.

تنظیم قرارداد حقوقی تخصصی چه ویژگی دارد؟

شما با داشتن یک قرار داد فوق تخصصی می توانید به راحتی از دعوا پیشگیری کنید. طرف مقابل خود را از انجام دادن تخلف باز دارید همچنین ارائه یک قولنامه حقوقی با ثبت تمام نکات مهم حتما در برنده شدن پرونده شما در دادگاه کمک شایانی می کند.

نکات مهم در تنظیم عقد قرارداد

سخن پایانی

رعایت نکات فنی و حقوقی هنگام نوشتن قراردادها بسیار مهم است که باید با تسلط بر قوانین حقوقی تمامی موارد آن رعایت شود تا به کسی آسیب نرسد. از مزایای آن لذت ببرید. بهترین وکیل شما در دادگاه قراردادهای شما هستند پس با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه سعی کنید یک قولنامه خوب بنویسید. امیدواریم با مطالعه‌ی این مقاله از وکیل اصفهان اطلاعات مهمی کسب کرده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با وکیل اصفهان تماس بگیرید.
0/5 (0 نظر)
خروج از نسخه موبایل