وکیل اصفهان خیابان نیکبخت روبروی دادگستری ساختمان ماکان ۵ طبقه سوم واحد ۳۷
ساعات کاری: 9:00 الی 20:00

روش های قانونی حل اختلاف در قرارداد | 3 مشاوره آنلاین ، تلفنی و حضوری

حل اختلاف در قرارداد (روش های قانونی)

روش های قانونی حل اختلاف در قرارداد : همانطور که می‌دانید بر سر هر قراردادی اختلافاتی ممکن است به وجود بیاید. از آنجایی که روش حل اختلاف در قرارداد شامل بند های مختلفی هستند طبیعتا ممکن می‌باشد بر سر بند های مختلف، اختلاف هایی به وقوع بپیوندد. در این حال اگر در قراردادهای خود به اختلاف برخوردید راه های زیادی برای حل مشکل شما وجود دارد که شما با اطلاعات کافی می‌توانید متن قرارداد خود را براساس آن تنظیم کنید. بحث و اختلاف از قدیم همیشه وجود داشته است نه تنها در ایران بلکه در همه ی کشورها بوده است. برای هر اختلافی قطعا راه حل هایی وجود دارد که در ایام مختلف دچار تغییر و تحول شده است.مشاوره رایگان با وکیل اصفهان


انواع راه حل های حل اختلاف در قرار داد

باید بدانید که اگر اختلافات شما به عنوان اختلافات کیفری باشد باید به نهاد های قضایی و دادگاه مراجعه کنید. هیچ جای دیگری نمی‌توانید پیگیری کنید. اما اگر اختلافات شما در مورد متن یک قرارداد و یا اختلاف بر سر یک تخلف حقوقی باشد، روش حل اختلاف در قرارداد راه حل های متفاوتی برای پیگیری آن وجود دارد.

1. دادگاه

به عنوان نهادی که قانونی است و حاکمیت آن را صالح به رسیدگی اعلام می‌کند می‌توان به دستگاه قضایی و دادگاه مراجعه کرد. اصل بر این است که قانون و دادگاه صالح بر قراردادهایی که توسط ایرانیان منعقد می شود قانون ایران و دادگاه محل صالح است. اما زمانی که طرفین خارجی و محل انعقاد نیز خارج است مسئله در حقوق بین الملل خصوصی و بحث تعارض قوانین مطرح می شود که با همفکری کارشناسان متخصص حقوق بین الملل خصوصی مشکلات ناشی از تعارض قوانین و دادگاه ها با توجه به قوانین ملی برای طرفین قرارداد و محل اجرای آن و محل وقوع عقد این مشکل حل خواهد شد.

2. داوری

نهادی که امروزه از سوی صاحبان کسب و کارها بسیار مورد استقبال قرار گرفته داوری است. این نهاد نسبت به دستگاه قضایی ویژگی های منحصر به فردی مانند: سرعت در انجام کارها، محرمانه انجام دادن کارها، هزینه کم و همچنین می‌توان به تخصصی بودن داوری اشاره کرد. چون دستگاه های قضایی هنوز نتوانسته خودشان را با امور جدید همگام کنند به همین دلیل داوری دارای اولویت بالاتری می‌باشد.

3. سازش

بهترین راه حلی که می توان برای دعوای دو نفر پیدا کرد، حل آن به صورت دوستانه و مسالمت آمیز است. حل مسالمت آمیز اختلاف را سازش می گویند که ممکن است در دادگاه نیز انجام شود. به عبارت دیگر می توان گفت که در سازش، طرفین دعوا یا اختلاف سعی می کنند راه حلی را انتخاب کنند که به طور رضایت بخشی به اختلاف موجود بین آنها پایان دهد.

4. مذاکره

در اختلاف‌هایی که دعوا بر سر قرار داد است طرفین بیشتر تمایل دارند تا با همدیگر مذاکره کنند و برسر موارد مختلف به  تفاهم برسند.

5. میانجی گری

اکثرا وقتی دعوا یا اختلافی پیش می آید ما همه ی حق را برای خود قائل هستیم. میگویم حرف های ما همه درست است و برای طرف دیگر هیچ حقی قائل نیستیم. در این صورت باید از فرد سومی استفاده کنیم تا نظر خود را بیان کند، تا بدون صدور رای و بدون اینکه نظر میانجیگر برای طرفین الزام آور باشد مورد ملاحظه‌ی طرفین جهت اتخاذ تصمیم قرار بگیرد. در واقع می توان گفت که میانجی گر فقط به عنوان فرد واسط کمک می کند تا زمینه های سازش فراهم شود.


صفر تا صد نکات عقد قرارداد


تعریف داوری در قانون

داوری در قانون حل اختلافات توسط فرد یا افرادی  است که صلاحیت خود را برای رسیدگی به اختلاف از قرارداد خصوصی فی مابین طرفین اختلاف کسب می‌کنند به این فرد یا افراد ثالث داور یا داوران گفته می شود. این نکته را نیز بدانید زمانی که قراردادی را منعقد می کنید می توانید در یکی از بند های قرارداد به این نکته اشاره نمایید که در صورت بروز اختلاف، آن را از طریق داور یا داوران منتخب حل و فصل می نماییم. قانون مدنی ماده ۴۵۴ نیز حل اختلاف از طریق داوری توسط شخصی که مشخص شده را پیش بینی کرده است.


روش حل اختلاف در قرارداد


مزایای داوری حل اختلاف در قرارداد

داوران برای داوری کردن و حل اختلاف نیازی به گذراندن مراحل و تشریفات قانونی برای صدور رأی نخواهند داشت و در کمترین زمان می توانند اختلافات را پیگیری کنند و رأی خود را صادر نمایند. داور یا داوران اختلاف را در یک جلسه و در یک مرحله از رسیدگی به پرونده شروع می کنند و در همان جلسه رای خود را می دهند. بنابراین برخلاف رسیدگی چند مرحله ای به دعاوی در محاکم، در داوری تنها یک جلسه رسیدگی برای صدور رأی از سوی داور یا داوران ضروری است.

روش های قانونی حل اختلاف در قرارداد : نکات قانونی در داوری حل اختلاف  

 1. قرار داد داوری باید بطور صریح نوشته شده باشد.
 2. در صورتی که داور تعیین کنید حق مراجعه به دادگاه سلب خواهد شد. حتی در صورت ارجاع پرونده به دادگاه رد می شود.
 3. داوران باید در محدوده ماموریت خود رسیدگی و اقدام به صادر کردن رای کنند. زیرا نمی توانند به مسائلی بپردازند که در حیطه مأموریت آنها نیست. البته می توان در قرارداد نوشت که هر اختلافی قابل ارجاع به داوری می‌باشد.
 4. داور را به عنوان یک فرد شناخته شده تعیین کنید، در غیر این صورت در مراحل تعیین داور گرفتار خواهید شد.
 5. از نظر قانونی، داوری رایگان نیست و متقاضی داوری باید هزینه آن را بپردازد.

داوری در چه صورت باطل است؟

 • رایی که صادرشده است مخالف با قوانین موجد حق باشد.
 • داور برای مطلبی که موضوع داوری نبوده رای صادر کرده باشد.
 • رای داور پس از انقضای مهلت داوری صادر و تسلیم شده است.
 • داور خارج از محدوده اختیاراتش رای صادر کرده باشد که در این صورت آن قسمت رای که خارج از اختیاراتش بوده است باطل می شود.
 • رای داور با چیزی که در دفتر املاک یا بین اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و دارای اعتبار قانونی است مخالف باشد .
 • رای توسط داورانی صادرشده که اجازه به صدور رای نداشتند.
 • قرارداد داوری باطل باشد.

باید گفت که در این موارد هر کدام از طرفین می توانند تا ٢٠ روز بعد از ابلاغ شدن رای داور در دادگاهی که دعوا را به داوری ارجاع داده است یا دادگاهی که صلاحیت پیگیری به اصل دعوا را دارد حکم به باطل شدن رای صادر شده توسط داوری را بخواهد. در این صورت حتما دادگاه موظف به رسیدگی خواهد بود. هرگاه هر کدام از این موارد در  ماده فوق باشد حکم به باطل شدن آن دهد و تا پیگیری به اصل دعوا و قطعی شدن حکم  به بطلان، رای داور متوقف می شود.

دلایل حل اختلاف در قرار داد

علت های مختلفی باعث می شود که در قراردادها اختلاف پیش بیاید که اکثرا به علت تفاوت دیدگاه ها است. ما سعی میکنیم که از اختلافات دوری کنیم اما باز ممکن است اختلافاتی دامن گیرمان شود. سعی کنید در قراردادهای خود پیش بینی کنید که در بروز اختلاف از چه راه هایی حل و فصل کنید. این کار باعث روند سریع حل اختلافات می شود. وقتی اختلاف بر سر اجرای تعهدات قراردادی یا نحوه انجام تعهدات قراردادی باشد، شخصی که در قرارداد معتقد است تعهدات طرف مقابل به طور کامل انجام نشده است باید این موضوع را ثابت کند.

کلام آخر

ما دراین مقالی سعی کردیم روش حل اختلاف در قرارداد را برای شما بازگو کنیم. امیدواریم مطالب بالا  برای شما مفید باشد.

وکیل انجام و ابطال داوری در اصفهان


همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.

۰۹۱۳۷۱۴۷۳۱۴

0 نظر

در حال حاضر هیچ نظری داده نشده است

نظر بدهید

Call Now Button