دسته‌ها
دسته ها دعاوی خانواده

وکیل مهریه _ وکیل اصفهان

مهریه :مهر به فتح میم در لغت، “کابین” یا “دست پیمان” گویند و آن مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می‏گردد. مهر واژه­ای عربی و از لحاظ لغوی به معنای «عوض»

وکیل مهریه _ وکیل اصفهان

وکیل مهریه _ وکیل اصفهان ، وکیل مَهریه در اصفهان ، مشاوره حقوقی مَهریه در اصفهان، وکالت در مَهریه در اصفهان، مشاوره حقوقی مَهریه در اصفهان

وکیل مهریه چیست ؟ : مهر به فتح میم در لغت، “کابین” یا “دست پیمان” گویند و آن مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می‏گردد. مهر واژه­ای عربی و از لحاظ لغوی به معنای «عوض» به­ کار رفته است. در فارسی آن را کابین گویند. مهریه با نام‌های دیگری چون صداق، صداقیه، کابین و فرض نیز شناخته می‌شود.(وکیل مهریه)

.

رابطه مهریه و طلاق چیست؟

مَهریه یکی از حقوقی است که در جریان ازدواج برای زن به وجود می‌آید و عبارت است از مال معین یا چیزی است که جانشین مال که در عقد ازدواج بر عهده مرد قرار می­گیرد و در صورت مطالبه زن، وی (مرد) مکلف است مَهریه ­اش را بپردازد و هیچ گونه ارتباطی با طلاق و نفقه ندارد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار می گیرد.(وکیل مهریه)

چند نکته در خصوص مهریه:

  • مَهریه می بایست مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد.
  • در تعیین میزان مَهریه توافق طرفین لازم است.
  • با فوت زن، مهریه نیز به ورثه او منتقل می شود.
  • مَهریه دین ممتازه است و پیش از هر بدهی از بدهکار دریافت می شود.(وکیل مهریه)
  • هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود.
  • در عقد ازدواج دائم ، زن مالک مهر میشود ولی مالکیت او نسبت به نصف مَهریه متزلزل است و با نزدیکی مالکیت او نسبت به تمام مَهریه مستقر می گردد.(وکیل مهریه)

.

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی در مورد مهریه

به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. تبصره: چنان چه مهریه وجه رایج باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه‌ی زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر این که زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

.

مهر المثل چیست؟

مهری که در هنگام عقد ازدواج برای زن معلوم نشده و پس از زفاف (نزدیکی)، مهریه زنان هم شأن او) از نظر نسب، سن، عقل و ثروت تعیین می‏شود.(وکیل مهریه)

در عقد نکاح می توان مهر تعیین نکرد و زوجین می توانند پس از وقوع عقد با توافق مهر تعیین کنند، حال اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشود یا عدم آن در عقد شرط شود یا به دلیلی مهرالمسمی(مهری که در عقد مشخص می کنند) باطل شود یا در صورتی‌که ضمن عقد در میزان و نوع مهر به توافق نرسند و یا مهری معین کنند که فاقد اوصاف شرعی و قانونی باشد، در صورت انحلال نکاح و چنانچه قبل از تراضی برای تعیین مهر نزدیکی واقع شود (نزدیکی شرط استقرار  مهرالمثل است) زن مستحق مهر المثل خواهد بود.(وکیل مهریه)

در نتیجه زمانی مهرالمثل  به زن تعلق می گیرد که بعد از عقد و پس از زناشویی (نزدیکی) باشد،. مهر المثل عبارت از مالی است که با در نظر گرفتن وضع خانوادگی و حال اقرباء و نزدیکان زوجه تعیین می شود. برای تعیین مهر المثل باید وضعیت زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات از جمله وضعیت فردی و تحصیلات وی نسبت به کسانی که از نظر اجتماعی هم شان او هستند در نظر گرفته شود.

.

مهریه عند المطالبه به چه معنی است؟

مَهریه عندالمطالبه است یعنی هر زمانی که زن مَهریه را مطالبه کند شوهر باید آن را پرداخت کند، هرگاه برای پرداخت مَهریه،  زمان و مدتی معین نشده باشد، مهریه‌ی عندالمطالبه است. دراین صورت به محض عقد، زن مالک مهر است و هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌ی خود را چه در زمان تداوم زندگی مشترک و چه در زمان طلاق می‌تواند آن را مطالبه کند. به همین دلیل است که مهریه را عندالمطالبه می‌گویند‌ و در سند ازدواج نیز با همین عنوان ذکر می‌شود.(وکیل مهریه)

.

مهریه عند الاستطاعه چیست؟

یعنی زن قبول کند که در صورت استطاعت مالی(دارایی) همسرش مَهریه خود را درخواست کند.در مَهریه عندالاستطاعه، زمان پرداخت مهریه. زمانی است که زوج، توانایی و استطاعت پرداخت را داشته باشد، پس پرداخت آن منوط به استطاعت(استطاعت از طریق معرفی اموال زوج، ثابت می‌شود)، زوج است. به عبارت دیگر یعنی مرد هر وقت استطاعت وتوان مالی پیدا کرد مَهریه را پرداخت کند.(وکیل مهریه در اصفهان)


وکیل مهریه،وکیل اصفهان،مشاوره حقوقی مهریه اصفهان،گرفتن مهریه


همیشه بخاطر داشته باشید؛ مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.

6 دیدگاه دربارهٔ «وکیل مهریه _ وکیل اصفهان»

سلام و خدا قوت . ببخشید ما باید کجا شکایت کنیم تا بتونیم مهریه ی مادرم را از پدرم که فوت شده‌ درخواست کنیم . یکی از خواهرهام تقاضای ارث کرده اما پدرم قبل فوت گفته بودند منزل و داراییم مهریه ی زنم هست . ما میخواستیم دادخواستی از طرف مادرم بابت مهریه تنظیم کنیم.

سلام
وقت بخیر
مادر شما ابتدا باید از طریق دفترخانه ازدواج تقاضای صدور اجرائیه کنید و پس از ان از طریق اجرای ثبت نسبت به توقیف اموال پدرتان اقدام نمایید
در ساعات اداری تماس بگیرید

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *