جاب آفر چیست؟ + مزایا و معایب جاب آفر

مزایا و معایب جاب آفر
5/5 - (1 امتیاز)

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی در واقع درخواست استخدام کارفرمایان در کشور‌های مختلف برای افراد متقاضی شغل است. در واقع جاب آفر یک پیشنهاد شغلی برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، محسوب می شود. در نتیجه افراد به بررسی این موقعیت می‌پردازند و پس از قبول این موقعیت، مهاجرت کاری می‌کنند. مهاجرت کاری یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرتی است که طرفداران بسیاری دارد. علاوه بر این موارد با مهاجرت کاری، هنگام ورود به کشور مقصد دغدغه شغل و مسائل مالی که بیشتر مهاجران با آن درگیر هستند را نخواهید داشت.

بخش های مختلف جاب آفر

جاب آفر (پیشنهاد شغلی) در واقع دعوت نامه‌ای رسمی است که توسط شرکت‌ها و کارفرمایان خارجی تهیه و منتشر می‌گردد. در جاب آفر مواردی مانند حقوق، مسئولیت‌های شغلی، مزایا، نام کارفرما و عنوان  و … مشخص می‌شود.  فرد متقاضی پس از مطالعه شرایط چنانچه تمام موارد گفته را بپسندد، و شروط کارفرما را به اجرا درآورد، می‌تواند به طور رسمی به مهاجرت کاری بپردازد. یک نامه جاب آفر باید تمام نیاز‌های کارفرما نسبت به کارمند آینده را به طور مشخص دارا باشد. هم چنین بتواند متقاضیان را تشویق به پذیرش و قبول این پیشنهاد شغلی کند. یک جاب آفر باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام و عنوان شرکت و سازمان
 • وضعیت اشتغال
 • شرح شغل مورد نظر
 • ساعات کاری
 • حقوق و مزایای در نظر گرفته شده
 • مالیات بر درآمد
 • طول مدت قرارداد با کارفرما
 • تاریخ انقضای پیشنهاد

بیشترین پذیرش جاب آفر در رشته های مختلف

همان طور که گفته شد یکی از بهترین روش‌های مهاجرت، دریافت و پذیرش پیشنهاد شغلی است. بهتر است به دنبال جاب‌ آفر کشور‌های در حال رشد باشید. زیرا این کشور‌ها برای تامین نیروی انسانی به دنبال افراد متخصص هستند. جاب‌ آفر‌های بهتر با شرایط مناسب‌تری در این عرصه پیشنهاد می‌دهند.

در سال‌های اخیر مهاجرت کاری ایرانیان به کشور‌هایی مانند کانادا و استرالیا توسط جاب آفر بسیار رایج و محبوب شده است‌. حرفه و شغل‌هایی مانند برنامه نویسی، تکنسین برق، تکنسین تاسیسات تولید برق، تکنسین ارتباطات رادیویی، تکنسین تعمیر قطعات الکترونیک، لوله کش، متخصص امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیر شبکه، مهندس تولید، مهندس شیمی، مهندس صنایع، مهندس محیط زیست، مهندس پزشکی، مهندس هوا فضا، مهندس نفت، مهندس مواد، مهندس نرم‌افزار، رادیولوژیست، روان پزشک، دام پزشک، روماتولوژیست، فیزیوتتراپیست، ماما و جراحان مختلف، تکنسین اتاق عمل، تکنسین آزمایشگاه، تکنسین پروتز‌های دندانی، مشاور کشاورزی، مهندسی تست سیستم‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، نقشه کش برق، نقشه کش معماری و متخصصین رشته‌های مختلف بر اساس نیاز کشور مقصد به راحتی می‌توانند پیشنهاد شغلی دریافت و برای مهاجرت کاری اقدام کنند.

شیوه دریافت جاب آفر

برای دریافت پیشنهاد شغلی باید با توجه به رشته تحصیلی و یا تخصصی که در آن مهارت دارید به دنبال کارفرما در کشور‌های دیگر باشید. در سا‌ل‌های گذشته به دلیل نبود و یا دسترسی کم افراد به اینترنت، برای پیدا کردن شغل در کشور مورد نظر حتما باید با افراد آشنا و یا دوستی که در آن کشور داشتید صحبت می‌کردید که برای شما به دنبال یک شغل مناسب باشد. برخلاف گذشته، اکنون به راحتی از طریق اینترنت، شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های اجتماعی می‌توان جاب آفر و کارفرما پیدا کرد. وبسایت‌هایی مانند Workopolis و Indeed و … و اپلیکیشنی مانند Linkdin سامانه‌های مناسبی برای دریافت جاب آفر می‌باشند. همچنین می‌توان با ارتباط با آژانس‌های کاریابی که در کشور‌های مختلف تاسیس شده‌اند به دنبال و یک پیشنهاد شغلی مناسب باشید.

مزایای مهاجرت با جاب آفر

از مزایای مهاجرت از طریق جاب آفر و مهاجرت شغلی ی توان به ارزان‌ بودن این روش مهاجرتی، اشاره کرد. عدم دغدغه مالی و یافتن شغل پس از ورود به کشور مقصد، افزایش فرصت اقامت در کشور مقصد، امکان تبدیل ویزای کار به اقامت دائم، امکان مهاجرت تمام اعضا خانواده پس از اخذ ویزای کار، عدم نیاز به مدرک‌های زبان با نمرات بالا، امکان زندگی در کشور‌های توسعه یافته و همچنین داشتن زندگی با سطح رفاه، اقتصادی و مالی بسیار بهتر از دیگر مزایای مهاجرت با دریافت جاب آفر می‌باشد.

ارسال مدارک به کارفرما پس از دریافت پیشنهاد شغلی

بر اساس شغل و حرفه مورد نظر مدارک مختلفی باید تهیه و ارائه شود. از مدارک کلی و موردنیاز در تمامی حرفه ها می توان به بخش زیر اشاره کرد.

 • کپی پاسپورت
 • رزومه و سابقه کاری
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • ترجمه گواهی و مدارک مهارتی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
 • سوابق بیمه مرتبط با حرفه شغلی

مدت زمان و هزینه های دریافت پیشنهاد شغلی

نمی‌توان زمان و هزینه مشخصی برای تمام جاب‌ آفرها در نظر گرفت؛ بلکه هزینه‌ها و زمان نسبت به کشور مقصد، کارفرما، نوع شغل و ویزا متفاوت خواهند بود. همچنین دریافت زمان مصاحبه با کارفرما در کشور‌های مختلف و با توجه به حرفه شغلی شما متفاوت بوده و زمان مشخصی ندارد. به طور معمول از زمان درخواست تا انجام مصاحبه با کارفرما، 25 تا 60 روز طول خواهد کشید.

هزینه‌ جاب آفر بسته به شغل و کشور مورد نظر متفاوت خواهد بود. اگر خودتان به تنهایی و از طریق دوستان در خارج از کشور و یا وبسایت‌های کاریابی به دنبال جاب آفر باشید تا زمان مصاحبه اول هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت؛ اما اگر با توجه به شغل و کارفرما مجبور به انجام مصاحبه دوم شوید، باید در یک کشور سوم این‌ کار را انجام دهید که این کار هزینه‌هایی مانند بلیط هواپیما، هتل، غذا و … را می‌طلبد. اگر از طریق آژانس‌های کاریابی در داخل ایران شروع اقدام برای مهاجرت کاری کنید، معمولاً باید 1000 تا 3000 دلار بپردازید.

دریافت مشاوره از وکیل اصفهان

کارشناسان و متخصصان موسسه وکیل اصفهان با توجه به مهارت‌ها و سابقه شما و همچنین علایق و نیازمندی‌ شما بزرگواران، مشاوره‌های تخصصی را به شما ارائه خواهند کرد. اگر به دنبال مهاجرت کاری و دریافت جاب آفر هستید با مراجعه و یا تماس با مجموعه وکیل اصفهان از تمام نکات مهاجرتی کشور مورد نظر آگاه شوید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان