نماد سایت بهترین وکیل اصفهان | وکیل اصفهان | وکیل خوب در اصفهان | وکیل یاب اصفهان |

انواع جرایم رایانه ای و مجازات آن

انواع جرایم رایانه ای
5/5 - (2 امتیاز)

امروزه با گسترش فضای مجازی و دسترسی آسان اکثر افراد به این شبکه‌ها، طبیعا در کنار مزایایی که برای زندگی بشر دارد، معایبی را نیز به دنبال خواهد داشت. و از جمله این معایب‌ها جرایم رایانه ای یا جرم‌های سایبری است. پس به همین منظور قانون مجازات اسلامی این مورد را جرم انگاری کرده. و برای آن‌ها مجازات نیز تعیین کرده است. و همچنین قانون گذار برای جلوگیری از اختلال در فضای مجازی که در حال حاضر عده‌ی زیادی از مردم از آن استفاده می‌کنند، قوانینی نیز وضع کرده است. در ادامه در وکیل اصفهان با ما همراه باشید. می‌خواهیم به بررسی این موضوع و همچنین بررسی مجازات هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

 

به چه جرم‌هایی جرایم رایانه ای می‌گوییم؟

جرایم رایانه ای یعنی اینکه فردی با استفاده و به کار گیری ابزارهای رایانه‌ای، مانند کامپیوتر، لپ تاپ و… جرمی را مرتکب شود. به عنوان مثال: فردی با استفاده از کامپیوتر اقدام به اعمال مجرمانه‌ای مثل کسب اطلاعات شخصی دیگران یا هک کردن حساب کاربری و بانکی آن‌ها و… کند. به طور کلی هر عمل یا ترک عملی که به کمک سامانه‌های مخابراتی و یا از طریق اینترنت در فضای مجازی صورت بگیرد. و قانون آن را نیز ممنوع کرده باشد. و همچنین برای آن نیز مجازات تعیین شده باشد می‌گوییم.

 

انواع جرم‌های سایبری و مجازات آن‌ها کدام‌اند؟

بر اساس مصوبه‌ی 5 خرداد سال 1388، این جرم‌ها به دسته‌ها و انواع زیر تقسیم بندی می‌شوند. و در ادامه سعی خواهیم کرد که به بررسی و توضیح مجازات هر کدام از آن‌ها نیز بپردازیم.

 

1- جرایم یارانه ای علیه سامانه‌های مخابراتی و یارانه‌ای:

 

 

2- جرم‌های علیه صحت و تمامیت داده‌ها:

 

3- اختلال و تخریب در داده‌ها

 

4- کلاه‌برداری و سرقت رایانه‌ای

 

5- نشر اکاذیب و هتک حیثیت

 

 

نمونه‌هایی دیگر از جرم‌های سایبری

1/ توهین به مقدسات در فضای مجازی: توهین نمودن مقدس‌های مذهبی مانند پیامبران، ائمه و هر گونه در فضای سایبری از قبیل Telegram, WhatsApp, Instagram و یا هر برنامه‌ی دیگری، جرم به حساب می‌آید.
2/ مزاحمت‌های اینترنتی
این نوع مزاحمت‌ها که در بستر‌هایی مانند Telegram, WhatsApp و… صورت میگیرد، و همچنین ارسال کردن عکس و فیلم‌هایی که باعث از بین بردن آبرو و حیثیت طرق مقابل شود. نیز جرم است.
3/ منتشر کردن محتواهای غیر اخلاقی
انتشار محتوای مبتذل و مستهجن و توزیع یا معامله‌ی آن‌ها نیز جرم شناخته می‌شود. و به حبس و جزای نقدی، فرد مجرم محکوم‌ می شود.

 

اما قانون جرایم رایانه ای در چه سالی به تصویب رسید؟

این قانون در سال 1388 به منظور تعیین مصادیق مجرمانه از فضای مجازی و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون در پنج بخش و پنجاه و پنج ماده تنظیم شده است. حبس و مجازات نقدی مجازات‌هایی است که برای کسانی که مرتکب این جرم‌ها شده‌اند وضع می‌شود. همچنین تاریخچه جرم‌های سایبری در کشور ما به اوایل دهه‌ی 1380 بر می‌گردد. و در دهه، بیشتر حوزه‌هایی را در بر می‌گرفت که بیشتر به جعل کردن سندهای اشخاص و دولت ارتباط داشت. و اولین جرم رایانه ای در خرداد ماه 1378 به ثبت رسید.

 

آیا هک کردن اکانت افراد نیز جرم محسوب می‌شود؟

در رابطه با این سوال باید بگوییم بله. بر اساس ماده‌ی 1 قانون جرایم رایانه ای اگر فردی به صورت غیر مجاز اقدام به این عمل نماید. و به اطلاعات شخصی فرد نفوذ و دسترسی پیدا کند، جرمی مرتکب شده است. و مجازات او نیز حبس و یا جزای نقدی یا هر دوی آن‌ها خواهد بود. که در بالا به طور کامل ماده‌ی 1 را بررسی کردیم.

 

آیا اسکرین شات گرفتن نیز جرم به شمار می‌آید؟

همانطور که در مقاله‌ی اسکرین شات، مدرک یا جرم؟ در سایت وکیل اصفهان به طور کامل توضیح دادیم، اسکرین شات به تنهایی جرم حساب نمی‌شود. ولی اگر از این عکس علیه دیگران با نیت بدی استفاده شود مانند تهدید کردن فرد، آشکار کردن اسرار خصوصی فرد و… جرم به شمار می‌آید. و مجازاتی نیز در پی دارد.

 

 

در نهایت …

برای توضیح دادن جرم‌های سایبری باید بدانیم که توسعه و پیشرفت کردن تکنولوژی و نقش بسیار مهم آن در جامعه‌ی ما و همچنین دیگر جوامع، به یک چالش تبدیل شده. و علاوه بر این‌ها نمی‌توان از تاثیر فضای مجازی، کامپیوتر و… نیز بر زندگیمان غافل شویم. در این مقاله سعی ما بر این بود که جرم‌های سایبری و مجازات هر کدام از آن‌ها را به طور کامل توضیح دهیم‌. و به سوالات احتمالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد پاسخ دهیم. اما اگر باز هم سوالی در این زمینه دارید می‌توانید با بهترین وکیل اصفهان، آقای مهدی علیجانی ارتباط برقرار نموده و از ایشان راهنمایی بخواهید. منتظر نظرات با ارزش شما هستیم.

5/5 (1 نظر)
خروج از نسخه موبایل